Polska przygotowuje się na zakup i przyjęcie szczepionki na COVID-19 Koronawirus: informacje i zalecenia Portal Gov pl
Rząd szykuje prawdziwe przyspieszenie szczepień. A wszystko dzięki nowym dostawom szczepionek deklarowanym przez firmę Pfizer. – Szczepionek niedługo będzie bardzo dużo, bo firma Pfizer zobowiązała się nam przysłać co tydzień przez cztery tygodnie 1,2 mln dawek i piątego tygodnia 2,4 mln. W czerwcu systematycznie co tydzień Pfizer ma wysyłać do Polski 2 mln szczepionek.
Co czwarty obywatel USA nie zamierza się szczepić przeciw COVID-19
Polska już teraz przygotowuje się do zakupu i przyjęcia tych szczepionek. Dzięki zawartym umowom, nasz kraj otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Polska będzie chciała zakupić ok. 20 mln szczepionek na COVID-19. Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. Roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70.
Niedzielski do Pfizera: Dostawy szczepionek całkowicie bezcelowe
Niezbędna jest też zgoda opiekuna prawnego na szczepienie. Telefonicznie, wysyłając SMS, poprzez system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta lub w punkcie szczepień. Z kolei w następnych dniach planowane są dostawy szczepionek produkcji innych koncernów – Moderny, Johnson & Johnson i AstraZeneki. Wystawiono e-skierowania na piątą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 dla 1,7 mln osób. Mogą z niej skorzystać osoby, które drugą dawkę przypominającą otrzymały w okresie kwiecień–wrzesień 2022 r., są w wieku 60 plus albo mają upośledzoną odporność lub pracują w podmiotach medycznych.
Paryż 2024: Polska sztafeta mieszana ostatnia w finale. To nie był ten dzień
Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. Do tej pory w Polsce wykonano 13 milionów 670 tysięcy szczepień Libertex: Zmiana akcji akcji przeciw koronawirusowi. Pierwsza dawkę przyjęło dotąd 10 milionów 185 tysięcy 3939 osoby. W pełni zaszczepionych, czyli po szczepieniu obydwoma dawkami lub jednodawkowym preparatem J&J, są obecnie 3 miliony 650 tysięcy 119 osób.
Już w poniedziałek możemy spodziewać się 1,2 miliona dawek preparatu Pfizer/BioNTech. Jak wynika z zestawienia opublikowanego w niedzielę na rządowej stronie gov.pl, pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało 3 mln 860 tys. Łącznie wykonano do tej pory ponad 5,8 mln szczepień. Z kolei dzienna liczba szczepień wyniosła prawie 86 tys.
Szczepienia w zakładach pracy. Organizacja od A do Z
- Współpracując z innymi jednostkami administracji rządowej, samorządowej oraz partnerami biznesowymi, zapewniamy narzędzia do skutecznej walki z pandemią poprzez dostarczanie środków ochrony osobistej oraz urządzeń medycznych dla pacjentów.
- Spór z firmą farmaceutyczną Pfizer dotyczy kontraktów zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko COVID-19.
- Jego zdaniem jesienią nastąpi powrót do normalności.
- W poniedziałek 3 maja do Polski dotrze prawdopodobnie 1,2 mln szczepionek od firm Pfizer/BioNTech i około 1 mln od AstraZeneca – poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstraZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny. Informację tę przekazał w niedzielę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Gościni TVN24 odniosła się też do potencjalnych kandydatur Koalicji Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. “A urlopu wytryskowego dla facetów nie będzie?” – to komentarz do informacji o tym, że dwie polskie firmy wprowadzają od lipca urlop menstruacyjny. W Japonii od 1947 roku istnieje takie rozwiązanie, w Polsce nie ma takich regulacji, ale coraz częściej same przedsiębiorstwa wychodzą na przeciw potrzeb swoich pracowniczek. – Jest jednak zmiana pokoleniowa, nawet w postrzeganiu obecności bezpłatnych podpasek i tamponów w toaletach – przyznaje Agnieszka Szamałek-Michalska, dyrektorka ds. Kultury organizacyjnej w CD PROJEKT RED, firmie, która oferuje urlop menstruacyjny już od roku. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał, że grupa, która będzie się szczepiła od 25 stycznia liczy łącznie 4,6 miliona osób, w tym w grupie 80-latków jest około 1,75 miliona, a seniorów w wieku lat – 2,8 miliona.
Do końca pierwszego kwartału do Polski trafi łącznie ponad 6 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 firm Pfizer i Moderna – przekazał szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Dodał, że tygodniowo każdy z blisko sześciu tysięcy punktów będzie mógł dostać 30 szczepionek. Do tej pory w Polsce zostało wykonanych ponad 8 mln szczepień.
Dworczyk zapewnił, że szczepienia seniorów 70+ zaczną się planowo 25 stycznia. Jak również, że zabezpieczone są drugie dawki dla wszystkich tych pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie.. W połowie Wskaźnik płac bez farmy lutego Pfizer ma podwoić, a być może nawet zwielokrotnić dostawy. Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa.
Kuczmierowski zaznaczył, że Pfizer wywiązuje się z umów – w sumie do Polski ma dotrzeć ok. 50 mln dawek tego preparatu. Jednak będą one wynosić – jak zawarto w podstawowej umowie – właśnie 1,2-1,5 mln tygodniowo. Według informacji przekazanych przez szefa koncernu szczepionka jest skuteczna wobec różnych wariantów FILS 2022: Czy po stronie kupna może zostać zmuszony do sprzedaży swoich danych w celu złagodzenia rosnących kosztów koronawirusa. Dodał, że szczepiona już została zaaprobowana dla osób w wieku lat, a jej skuteczność jest 100-procentowa. Wyraził nadzieję na rychłe zatwierdzenie również dla dzieci w wieku lat. Ponadto, jak zaznaczył, trwają teraz badania skuteczności w grupie wiekowej 5-11 lat, 2-5 lat oraz poniżej 2 lat.